Alnatura Ekologisk Jordgubbsgröt med Äpple i Barnburkar, 190 g
Mjölkgröt med havreflingor och finhackad frukt
18 kr
(95 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Alnatura
Ekologisk Babyburkar Äpple med Päron & Havre
Bästa ingredienser för en söt fest
17 kr(89 kr / kg) -
-
Alnatura
Ekologiska Babyburkar Äppel-blåbärsmüsli
Naturligt söt dessert & mellanmål i ekologisk kvalitet
17 kr(89 kr / kg) -
-
Alnatura
Ekologiskt Äppelpäron med Speltgryn
Finpurerad & perfekt som mellanmål mellan måltiderna
16 kr(84 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Från den 10:e månaden
- Hälsosamt & utan tillsatt socker
- Med Demeter ekologisk kvalitet
Liknande produkter
Beskrivning
Fruktig ekologisk mjölkgröt med fullkornshavreflingor, äpplen och jordgubbar - läcker till frukost eller som ett sött mellanmål från 10 månaders ålder! Gröt är finfina bitar som uppmuntrar ditt barn att tugga och har ett recept utan tillsatt socker (vissa ingredienser innehåller naturligt socker). Mjölk, äpplen, havre och grädde är av högkvalitativ ekologisk Demeter-kvalitet, resten kommer från kontrollerad ekologisk odling i pålitlig Alnatura-kvalitet.
För detaljerade tips om förberedelser och förvaring kan du öppna fliken nedan!
| Artikelnr.: | MM-225631 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 4104420233836 |
| Tillverkarnr.: | 225631 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 10 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Demeter, Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Ursprung: | Tyskland |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker, fri från tillsatt salt |
Ingredienser
49 % Skummad mjölk[1] (Trinkwasser, 10 % Skummjölkspulver[1]), Trinkwasser, 8 % Jordgubbar[2], 4 % Apfel[1], 3 % Fullkornshavreflingor grovt malda[1], 3 % Fullkorns havregryn[1], 3 % Risstärkelse[2], 2 % Grädde[1], Vitamin B1 (tiamin) (vitamin B1)
- från Demeter ekologiskt jordbruk
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 230 / 55 kj / kcal |
| Fett | 1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 8,8 g |
| varav socker | 3,4 g |
| Protein | 2,4 g |
| Salt | 0,08 g |
Tillagnings- & förvaringsrekommendationer för mat i burk (kall, med mjölk eller frukt)
Tillbehör
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Jordgubbsgröt med Äpple i Barnburkar
| 5 stjärnor | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 1 | (100%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering