Alnatura Ekologisk Druvjuice Ofiltrerad, 1 l
Skonsamt bearbetad med ekologisk kvalitet
28 kr
(28 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100% direkt juice
- Från röda druvor
- Smakar bra ren och utspädd
Beskrivning
Den naturligt grumliga ekologiska direktjuicen från italienska röda druvor smakar ren eller utspädd med vatten och är varsamt producerad i ekologisk kvalitet enligt Naturlands riktlinjer.
Tips: Du kan också använda druvjuicen för att göra läckra, fruktiga blanddrycker eller aromatiska, fina sorbets.
Rekceptförslag: Barnpunch
Vad du behöver:
- 750 ml vatten
- 3 påsar fruktte (6 g)
- 1 liter druvsaft
- 300 g blåbär (frysta)
- 2 msk sultanrussin (40 g)
- 2 tsk glöggkrydda (8 g)
Förberedelse:
- Kok vattnet och låt tepåsarna dra i ca 8 minuter. Ta sedan bort tepåsarna igen.
- Häll druvjuice och övriga ingredienser (alternativt kan andra bär användas) i fruktteet. Värm punschen till strax före kokpunkten och låt den sedan dra i ca 10 minuter, täckt.
- Ta bort eller sila glöggkryddan och njut av punschen.
Tillkommande tips:
- Mapelsirap eller honung kan tillsättas i punschen, beroende på smak och önskemål.
- Glöggkryddan kan också enkelt göras själv - allt du behöver är 2 kanelstänger, 4 kryddnejlikor, 2 kardemummakapslar, skalet från en ekologisk apelsin och eventuellt 1/2 vaniljstång.
| Artikelnr.: | MM-130055 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 l |
| EAN: | 4104420262676 |
| Tillverkarnr.: | 130055 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Ursprung: | Italien |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Ingredienser
100 % Druvjuice[1]
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 268 / 64 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 16 g |
| varav socker | 16 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Druvjuice Ofiltrerad
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering