Alnatura Edition Primitivo, Eko, 750 ml
Italienskt rött vin i ekologisk kvalitet
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 12,50 %
- Ekologisk kvalitet
- Kryddig & kraftfull arom
Liknande produkter
Beskrivning
Det djupt mörka Alnatura ekologisk Edition Primitivo rödvinet kommer från regionen Puglia i Italien och utmärker sig med sin kryddiga och kraftfulla arom. Vinet är veganskt och kommer från ekologisk odling.
| Artikelnr.: | MM-211370 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 ml |
| EAN: | 4104420205406 |
| Tillverkarnr.: | 211370 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | O - Svaveloxid & sulfiter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 12,5 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 327 / 78 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 1,6 g |
| varav socker | 0,6 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition Primitivo, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering