Alnatura Edition Monastrell, Eko, 750 ml
Kraftfullt och karaktärsfullt rött vin
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 13 %
- Torrt rött vin
- Ekologisk kvalitet
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition Monastrell är ett torrt rött vin från Spanien. Det övertygar med en kraftfull smakprofil. Med ett bouquet av körsbär och choklad framträder vinet fylligt i smaken och passar utmärkt till smakrika rätter.
| Artikelnr.: | MM-136587 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 ml |
| EAN: | 4104420185159 |
| Tillverkarnr.: | 136587 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Årgång: | 2023 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 13,0 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Trauben[1], Antioxidantien (Sulfiter)
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 352 / 84 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 1,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition Monastrell, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering