Alnatura Edition Merlot Italien, Eko, 750 ml
Italienskt rött vin i ekologisk kvalitet
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 13 %
- Kontrollerad ekologisk kvalitet
- Fruktig bukett av körsbär
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition Merlot är ett halvtorrt rött vin från Italien som imponerar med sin mjuka karaktär. Det har en fruktig körsbärsarom som ger en behaglig smakupplevelse.
Denna Merlot från regionen Terre di Chieti är mångsidig och passar perfekt för olika tillfällen.
| Artikelnr.: | MM-129506 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 ml |
| EAN: | 4104420184954 |
| Tillverkarnr.: | 129506 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Årgång: | 2022 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 13,0 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Trauben[1], Antioxidantien (Sulfiter)
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 339 / 81 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 2,2 g |
| varav socker | 1,2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition Merlot Italien, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering