Alnatura Edition La Mancha Tinto, Eko, 250 ml
Torrt rött vin från Spaniens hjärta
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 13 %
- Torrt rött vin
- Fruktig & kryddig ton
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition La Mancha Tinto är ett torrt rött vin från Spanien. Tillverkat av Tempranillo-druvor från ekologisk odling övertygar det med sin balanserade karaktär.
I detta vin möts fruktiga aromer och kryddiga nyanser och skapar en harmonisk smakprofil.
| Artikelnr.: | MM-136239 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 ml |
| EAN: | 4104420185111 |
| Tillverkarnr.: | 136239 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung |
| Årgång: | 2022 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 13,0 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Trauben[1], Antioxidantien (Sulfiter)
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 301 / 72 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 0,3 g |
| varav socker | 0,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition La Mancha Tinto, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering