Alnatura Edition La Mancha Rosado, Eko, 750 ml
Fyllig med aromer av hallon och körsbär
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 12,5 %
- Torrt rosévin
- Medelhavsinspirerad njutning
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition La Mancha Rosado är ett torrt rosévin från Spanien som ger en medelhavskänsla. Tillverkat av Tempranillo-druvor i ekologisk kvalitet imponerar det med behagliga aromer av hallon och körsbär.
| Artikelnr.: | MM-136047 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 ml |
| EAN: | 4104420225251 |
| Tillverkarnr.: | 136047 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Årgång: | 2022 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 12,5 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Trauben[1], Antioxidantien (Sulfiter)
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 285 / 68 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 0,1 g |
| varav socker | 0,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition La Mancha Rosado, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering