Alnatura Edition La Mancha Blanco, Eko, 250 ml
Spanskt vitt vin i ekologisk kvalitet
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 11 %
- Torrt vitt vin
- Friskt & fruktigt
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition La Mancha Blanco är ett torrt vin från Spanien. Det vita vinet kännetecknas av sin friska och fruktiga karaktär, vilket gör det till ett mångsidigt val för olika tillfällen.
| Artikelnr.: | MM-136238 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 ml |
| EAN: | 4104420185555 |
| Tillverkarnr.: | 136238 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Årgång: | 2022 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 11,0 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Trauben[1], Antioxidantien (Sulfiter)
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 281 / 67 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 0,2 g |
| varav socker | 0,1 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition La Mancha Blanco, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering