Alnatura Edition Dornfelder, Eko, 750 ml
Ekologiskt vin med fruktig smak
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 11,5 %
- Halvtorrt rött vin
- Aromer av körsbär & tanniner
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition Dornfelder är ett halvtorrt rött vin från Tyskland. Det utmärker sig med aromer av fruktig körsbär och mjuka tanniner. Vinet är en mångsidig följeslagare och passar till grillat och mörkt kött som nötkött, lamm och vilt samt till pizza och många pastarätter.
| Artikelnr.: | MM-131198 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 ml |
| EAN: | 4104420225053 |
| Tillverkarnr.: | 131198 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio-zertifiziert nach EG-Öko Verordnung |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Årgång: | 2022 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt |
| Alkoholhalt: | 11,5 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 293 / 70 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 2,1 g |
| varav socker | 1,4 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition Dornfelder, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering