Alnatura Crackers Morot, Eko, 75 g
Krispigt grönsakssnack
22 kr
(293 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Med kryddig ton
Beskrivning
Den krispiga Alnatura ekologiska crackers med morot imponerar med sin veganska receptur. Basen består av dinkelmjöl och dinkelkross. Morotsjuice ger en fin grönsakston som rundas av med örter och kryddor.
Tips:
Passar utmärkt till spenat-aprikos-hummus.
| Artikelnr.: | MM-212276 |
|---|---|
| Innehåll: | 75 g |
| EAN: | 4104420208001 |
| Tillverkarnr.: | 212276 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | C - ägg, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
65 % Speltmjöl[2], 19 % Dinkelmåltid[2], 10 % Pulver av morotsjuice[1], Rapsolja[1], Majsstärkelse[1], Meersalz, Gerstenmalzextrakt[1], Hefe[1], Rödbeta juicepulver[1], Knoblauchpulver[1], Vitpeppar, Lökpulver[1], Libbsticka-pulver[1]
- från ekologisk odling
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1708 / 408 kj / kcal |
| Fett | 7,1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,8 g |
| Kolhydrater | 73 g |
| varav socker | 9,7 g |
| Kostfiber | 3,9 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 2 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Crackers Morot, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering