Alnatura Chokladtabletter Fin Bitter, Mini, Eko, 12,50 g
Finbesk smak i mini format
7 kr
(560 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- 70 % andel
Beskrivning
Alnatura ekologiska chokladbitar fine bitter innehåller 70 % kakao i miniformat. Perfekta som mjukt smältande snacks. Tillverkade utan tillsatt lecitin. Alla ingredienser kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-131042 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 g |
| EAN: | 42400615 |
| Tillverkarnr.: | 131042 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, G - Mjölk, H - Nötter |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2357 / 563 kj / kcal |
| Fett | 41 g |
| varav mättade fettsyror | 26 g |
| Kolhydrater | 35 g |
| varav socker | 29 g |
| Kostfiber | 12 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Chokladtabletter Fin Bitter, Mini, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering