Alnatura Choklad-Smörkex Mjölkchoklad, Eko, 130 g
Krispig kaka möter len choklad
37 kr
(285 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Förfinad med Bourbonvanilj
- Ekologisk kvalitet
- Choklad utan lecitin
Beskrivning
Knaprig smörkex möter len mjölkchoklad och skapar en uppskattad kexspecialitet från Alnatura. Smaken rundas av med bourbonvanilj och passar perfekt att ta med eller som mellanmål.
| Artikelnr.: | MM-130650 |
|---|---|
| Innehåll: | 130 g |
| EAN: | 4104420053960 |
| Tillverkarnr.: | 130650 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | C - ägg, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
48 % Mjölkchoklad[1] (Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[1], Kakaomassa[1], Skummjölkspulver[1], Bourbon vaniljstång mald[1]), Vetemjöl[1], Rohrohrzucker[1], 5,5 % Butter[1], Weizenstärke[1], Skummjölkspulver[1], Weizengrieß[1], Meersalz, Backtriebmittel (Ammoniumvätekarbonat, Natriumhydrogencarbonat), Vanilleextrakt[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2127 / 508 kj / kcal |
| Fett | 25 g |
| varav mättade fettsyror | 15 g |
| Kolhydrater | 61 g |
| varav socker | 34 g |
| Kostfiber | 2,5 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,52 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Choklad-Smörkex Mjölkchoklad, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering