Alnatura Choklad 64%, Mörk Choklad för Dessert, Eko, 150 g
För ännu mer njutning vid bakning
48 kr
(320 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hög kakaohalt
- Ekologisk kvalitet
- För desserter & som snacks
Beskrivning
Ekologisk chocolat 64 % mörk choklad för desserter från Alnatura utmärker sig med sin höga kakaohalt. Den ger en intensiv chokladsmak - både vid bakning och när den avnjuts som den är. Chokladen smälter lätt och ger desserter en fin karaktär.
| Artikelnr.: | MM-141790 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4104420222809 |
| Tillverkarnr.: | 141790 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2332 / 557 kj / kcal |
| Fett | 39 g |
| varav mättade fettsyror | 25 g |
| Kolhydrater | 39 g |
| varav socker | 33 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Choklad 64%, Mörk Choklad för Dessert, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering