Alnatura Caffè Latte Macchiato, Eko, 230 ml
Bergsmjölk möter Arabica-kaffe
9 kr
(39 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mjölkigt söt smak
- Ekologisk kvalitet
- Färdig att äta
Beskrivning
Alnatura caffè latte macchiato är en ekologisk kaffedryck perfekt att ta med. Drycken kombinerar österrikisk bergsbondemjölk och aromatiskt Arabica-kaffe till en behagligt mjölkig och söt smakupplevelse.
Mjölken kommer från bergsbönder som aktivt bidrar till att bevara naturlandskap och biologisk mångfald. Hållbar utan kylning och tillverkad av ingredienser från ekologiskt jordbruk - praktisk, hållbar och god.
| Artikelnr.: | MM-144005 |
|---|---|
| Innehåll: | 230 ml |
| EAN: | 4104420135321 |
| Tillverkarnr.: | 144005 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kaffe: | Färdig att dricka |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | innehåller koffein |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 297 / 71 kj / kcal |
| Fett | 2,9 g |
| varav mättade fettsyror | 1,9 g |
| Kolhydrater | 8 g |
| varav socker | 7,6 g |
| Kostfiber | 0,2 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,29 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Caffè Latte Macchiato, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering