Alnatura Bolognese Sås, Eko, 330 ml
En klassiker i det italienska köket
37 kr
(112 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med nötkött & fläskkött
- Ekologisk kvalitet
- För snabb matlagning
Beskrivning
Alnatura ekologisk bolognesesås tar det italienska köket hem till dig på ett snabbt och enkelt sätt. Italienska tomater och en blandning av nöt- och fläskkött ger den klassiska smaken. Såsen passar utmärkt till pasta eller gnocchi och kan även användas till lasagne.
| Artikelnr.: | MM-138819 |
|---|---|
| Innehåll: | 330 ml |
| EAN: | 4104420213395 |
| Tillverkarnr.: | 138819 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 423 / 101 kj / kcal |
| Fett | 6 g |
| varav mättade fettsyror | 1,9 g |
| Kolhydrater | 5,9 g |
| varav socker | 5,6 g |
| Kostfiber | 1,4 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,9 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bolognese Sås, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering