Alnatura Bircher-Müsli, Babyburk, Eko, 190 g
Fruktigt mellanmål eller dessert
15 kr
(79 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 8 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet
- Finfördelad med bitar
Beskrivning
Det finfördelade Alnatura ekologiskt Bircher-müsli med frukt, yoghurt och fullkornsflingor tillverkas i Demeter-kvalitet och utan tillsatt socker (ingredienserna innehåller naturligt socker). Den ekologiska fruktberedningen passar som mellanmål eller dessert för barn från 8 månaders ålder.
| Artikelnr.: | MM-111270 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 4104420214750 |
| Tillverkarnr.: | 111270 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 8 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 243 / 58 kj / kcal |
| Fett | 0,4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 11,5 g |
| varav socker | 7,7 g |
| Kostfiber | 1,4 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 0,03 g |
Tillagnings- & förvaringsrekommendationer för mat i burk (kall, med mjölk eller frukt)
Viktiga anmärkningar om att använda spannmål för spädbarn & småbarn
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bircher-Müsli, Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering