Alnatura Bioland Tysk Blomsterhonung, Eko, 500 g
Mild blommig smak
85 kr
(170 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Gyllengul färg
- Ekologisk kvalitet
- Krämig konsistens
Passar med
Beskrivning
Denna tyska blomsterhonung från Alnatura i ekologisk kvalitet imponerar med sin milda och blommiga smak. Med sin fina doft och krämiga konsistens passar den utmärkt som pålägg och för att söta olika rätter.
| Artikelnr.: | MM-137315 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420024588 |
| Tillverkarnr.: | 137315 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Blütenhonig
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1264 / 302 kj / kcal |
| Fett | 0,1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 75 g |
| varav socker | 75 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Tysk Blomsterhonung, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering