Alnatura Bioland Råg Fullkornsbröd, Eko, 500 g
Mustig njutning för varje måltid
17 kr
(34 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Tillverkad med naturlig surdeg
- Ekologisk kvalitet
- Förskuren
Beskrivning
Detta rågfullkornsbröd från Alnatura bakas med naturlig surdeg. Det saftiga brödet har en kraftig och aromatisk smak och är redan skivat. Det passar utmärkt med både söta och salta pålägg.
| Artikelnr.: | MM-208344 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420224728 |
| Tillverkarnr.: | 208344 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | P - Lupiner |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 762 / 182 kj / kcal |
| Fett | 1,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 34 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 9 g |
| Protein | 4,2 g |
| Salt | 0,93 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Råg Fullkornsbröd, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering