Alnatura Bioland Kycklingberedning, Babyburk, Eko, 125 g
Fin perfekt med grönsakspuré
22 kr
(176 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 5 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Bioland)
- Glutenfri
- Utan tillsatt salt (naturligt salt)
Beskrivning
Den glutenfria barnmatsburken från Alnatura Bioland med kyckling är fint purerad. Produkten tillverkas utan tillsatt salt (ingredienserna innehåller naturligt salt) och är laktosfri. Blanda gärna halva burken med en halv burk grönsakspuré och värm i vattenbad.
| Artikelnr.: | MM-136475 |
|---|---|
| Innehåll: | 125 g |
| EAN: | 4104420237933 |
| Tillverkarnr.: | 136475 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 5 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Glutenfri, Laktosfri |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos, fri från tillsatt salt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 331 / 79 kj / kcal |
| Fett | 2,1 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 5,3 g |
| varav socker | 0,3 g |
| Kostfiber | 1 g |
| Protein | 9,7 g |
| Salt | 0,07 g |
Rekommendationer för tillagning & förvaring av mat i burk (varm)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Kycklingberedning, Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering