Alnatura Bioland Dinkel, Eko, 1 kg
Vetessort med goda bakegenskaper
27 kr
(27 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk nötig smak
- Hela korn
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Bioland dinkel från Alnatura utmärker sig med sin aromatiskt nötiga smak. Den är en riktig allroundprodukt och mycket mångsidig. De hela kornen passar utmärkt som tillbehör eller i soppor och gratänger. Malen dinkel passar bra till bakning av bröd, kakor och bakverk.
| Artikelnr.: | MM-200048 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4104420140646 |
| Tillverkarnr.: | 200048 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, L - Selleri, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Dinkel[1]
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1474 / 352 kj / kcal |
| Fett | 2,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 64 g |
| varav socker | 1,2 g |
| Kostfiber | 8,4 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Dinkel, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering