Alnatura Bioland Choklad-Apelsinkex, Eko, 150 g
Dinkelkakor i ekologisk kvalitet
25 kr
(167 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fin apelsinton
- Chokladbitar
- Vegansk
Beskrivning
Alnatura choklad-apelsinkakor bakas av dinkelmjöl och förfinas med apelsinolja och bitar av mörk choklad. Kexen passar perfekt till kaffe och te.
| Artikelnr.: | MM-122023 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4104420053083 |
| Tillverkarnr.: | 122023 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
51 % Dinkelmjöl typ 630[2], Palmöl[1], betsocker[1], 13 % Chokladdropppar[1] (Kakaomassa[1], Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Emulgator (Lecithin[1])), Orangenöl[1], Meersalz, Bourbon vaniljstång mald[1], Koriander[1], Kanel[1]
- från ekologisk odling
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2031 / 485 kj / kcal |
| Fett | 25 g |
| varav mättade fettsyror | 13 g |
| Kolhydrater | 56 g |
| varav socker | 21 g |
| Kostfiber | 3,6 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 0,15 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Choklad-Apelsinkex, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering