Alnatura Bioland Chia Knäcke, Eko, 200 g
Naturligt krispig naturligt god
25 kr
(125 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk & nötig
- Ekologisk kvalitet
- Ren eller med dip
Beskrivning
Detta Bioland chia knäckebröd från Alnatura baseras på fullkornsdinkel och är förfinat med olika frön och kärnor. Det är ett perfekt snacks som smakar gott både som det är och med pålägg eller dippar.
| Artikelnr.: | MM-203560 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420145566 |
| Tillverkarnr.: | 203560 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | C - ägg, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras i rumstemperatur, Återförslut förpackningen efter användning, Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
32 % Fullkornsmjöl av dinkel[1], 27 % Fullkornsspeltmjöl[1], Fullkorns havregryn[2], Roggenvollkornmehl[2], Leinsamen[2], 5 % Chiasamen, Sesam[2], Solroskärnor[2], Solrosolja[2], Rismjöl[2], Meersalz, Hefe[2], Gerstenmalzextrakt[2]
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1746 / 417 kj / kcal |
| Fett | 13 g |
| varav mättade fettsyror | 1,7 g |
| Kolhydrater | 53 g |
| varav socker | 1 g |
| Kostfiber | 12 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 1,7 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Chia Knäcke, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering