Alnatura Basmüsli, Eko, 750 g
Perfekt för egna müslikreationer
26 kr
(35 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Skonsamma fullkornsflingor av spannmål
- Ekologisk kvalitet
- Utan tillsatt socker
Beskrivning
Denna basmüsli från Alnatura passar perfekt för dig som vill skapa din egen müsli. Kombinationen av olika fullkornsflingor och frön kan enkelt varieras med färsk frukt eller nötter.
| Artikelnr.: | MM-207369 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 g |
| EAN: | 4104420180338 |
| Tillverkarnr.: | 207369 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1562 / 373 kj / kcal |
| Fett | 8,8 g |
| varav mättade fettsyror | 1,5 g |
| Kolhydrater | 55 g |
| varav socker | 1,1 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Basmüsli, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering