Alnatura Barn Fruktmüsli, Eko, 500 g
Finmalda frukostflingor
39 kr
(78 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Utan tillsatt socker (naturligt socker)
- Med torkade fruktbitar
Beskrivning
Alnatura ekologisk barnfruktmüsli består av mjuka spannmålsflingor och aromatiska torkade fruktbitar. Den finmalda konsistensen ger en särskilt god smak. Utan tillsatt socker (ingredienserna innehåller naturligt socker). Alla ingredienser kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-211565 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420206328 |
| Tillverkarnr.: | 211565 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker |
Ingredienser
57 % Fullkorns havregryn[1], 13 % Sultanrussin med olja[1] (99,5 % Sultaniner[1], Solrosolja[1]), 12 % Dinkelvollkornflocken[2], gepuffter Reis[1], 2,1 % Aprikoser torkade[1], Apfel getrocknet[1], 0,7 % frystorkade jordgubbar[1], Rismjöl[1]
- från ekologisk odling
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1491 / 356 kj / kcal |
| Fett | 4,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,9 g |
| Kolhydrater | 63 g |
| varav socker | 12 g |
| Kostfiber | 8,2 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Barn Fruktmüsli, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering