Alnatura Aprikoser, Eko, 200 g
Torkade och urkärnade
54 kr
(270 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Behaglig sötma
- Osulfiterad
- Fri från konserveringsmedel
Beskrivning
Smaken av aprikoser med behaglig sötma. Perfekt att njuta av som de är, som topping i müsli med mera eller uppblötta som kompott. Urkärnade aprikoser från ekologisk odling.
| Artikelnr.: | MM-125188 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420024649 |
| Tillverkarnr.: | 125188 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Aprikosen[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1202 / 287 kj / kcal |
| Fett | 0,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 64 g |
| varav socker | 40 g |
| Kostfiber | 8,2 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Aprikoser, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering