Alnatura Apelsinjuice, Eko, 330 ml
Kan njutas ren eller utspädd med vatten
16 kr
(48 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Direktpressad juice i ekologisk kvalitet
- Av aromatiska apelsiner
- Vegansk
Beskrivning
Denna produkt från Alnatura är en fruktig direktpressad juice av solmogna apelsiner. De skonsamt bearbetade, aromatiska frukterna ger juicen dess fylliga smak. Apelsinjuicen kan avnjutas som den är eller utspädd med vatten och fungerar även som bas i fruktiga drycker och sorbeter. Tack vare den praktiska förpackningsstorleken passar den perfekt att ta med.
| Artikelnr.: | MM-131520 |
|---|---|
| Innehåll: | 330 ml |
| EAN: | 4104420072084 |
| Tillverkarnr.: | 131520 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Ingredienser
Apelsinjuice[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 180 / 43 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 10 g |
| varav socker | 8,4 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Apelsinjuice, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering