Alnatura Amarant, Eko, 500 g
Mångsidig ingrediens för många rätter
32 kr
(64 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Diskret nötig ton
- Ekologisk kvalitet
- Allroundprodukt
Beskrivning
Ekologisk amarant från Alnatura har en diskret nötig smak. I köket är den en riktig allroundprodukt och kan användas på många sätt. Kokt passar kornen som tillbehör, i soppor och sallader. Puffad är den ett gott tillskott i müsli.
| Artikelnr.: | MM-116336 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420255906 |
| Tillverkarnr.: | 116336 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, F - Sojabönor, H - Nötter, M - Senap, N - Sesamfrön, P - Lupiner |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Amaranth[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1633 / 390 kj / kcal |
| Fett | 6,7 g |
| varav mättade fettsyror | 1,9 g |
| Kolhydrater | 64 g |
| varav socker | 1,1 g |
| Kostfiber | 8,8 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,04 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Amarant, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering